Už na počátku první světové války v roce 1914 se rozhodli bojovat za samostatnost našeho národa, který chtěli vymanit z područí Rakousko-Uherska. Během válečných let pak tato idea postupně nabývala konkrétní tvar. Z vojenských dobrovolníků se stal základ armády samostatného Československa. A z jejich příběhu jedna z nejslavnějších novodobých národních legend.
Českoslovenští legionáři v Rusku vstoupili do tamní občanské války proti bolševikům a zásadním způsobem tím ovlivnili výsledek první světové války.
Jen pár dní po vypuknutí války se do ruské armády hlásili čeští dobrovolníci připravení bojovat proti Rakousko-Uhersku. První útvar dobrovolců složil přísahu už na podzim 1914 a krátce poté byl nasazen do bojových operací. V prvních válečných letech působili Češi především jako rozvědčíci, přecházeli frontu na nepřátelské území a získávali strategické informace. Když byli dopadeni rakousko-uherskou armádou, čekala je poprava.
Rozvoji československých jednotek v ruské armádě bránila nevůle ruských politiků, a to i po státním převratu v únoru 1917, kdy byl car donucen k abdikaci. Nová ruská prozatímní vláda se snažila dostát závazkům vůči Dohodovým spojencům a pokračovala ve válce s Centrálními mocnostmi, navzdory nespokojenosti svých obyvatel i vojáků na frontě. Když v létě 1917 spustila velkou ofenzivu, byla ruská armáda natolik demoralizována, že se útok rychle zhroutil. Pozornost však na sebe upoutaly československé jednotky, kterým se v rámci ofenzivy podařil hrdinský průlom u Zborova.
Krátce před bitvou u Zborova přijel do Ruska na jednání T. G. Masaryk. Až zborovský věhlas však jeho jednání obrátil v úspěch. Rusové tehdy povolili naše skromné bojové jednotky výrazně rozšířit. Rekruti se hlásili z přeběhlíků na frontě, předválečných českých usedlíků v Rusku, ale především ze zajateckých táborů s rakousko-uherskými vojáky. V té době se krátká vláda nového Ruska, která nesměle vykročila k parlamentní demokracii, už chýlila ke konci. Ukončit ji měl podzimní bolševický převrat. Čechoslováci se zároveň snažili své jednotky přesunout na západní frontu do Francie, což se podařilo jen malé části.
Po bolševickém převratu v Rusku nová komunistická vláda uzavřela s Centrálními mocnostmi separátní mír a obrátila se tak zády k mocnostem Dohody. Východní fronta v Evropě se rozpadla a ruští vojáci se houfně vraceli domů. Němci v mírové smlouvě získali rozsáhlá západní území ruského státu, která rychle obsazovali svými vojáky. Vydatně jim v tom pomáhaly místní národní armády, především Ukrajinci, kteří viděli příležitost vymanit se z ruského područí. Československé legie se však ocitly v pasti na nepřátelském území. Jejich jedinou záchranou bylo stažení jednotek na východ na ruské území mimo dosah Němců. To se jim podařilo v bitvě u Bachmače.
Krátce po bolševickém převratu se v Rusku rozpoutala občanská válka. Proti bolševikům se na mnoha místech Ruska postavila různorodá směsice odpůrců, především přívrženců předchozí pro-demokratické vlády a přívrženců návratu monarchie. Přestože měly tyto dvě skupiny odlišné cíle, odpor proti rudému bolševismu je spojil do tzv. Bílé armády. Dále proti Rudým stály různé národně separatistické armády a levicoví eseři. Významnou roli hrály i paravojenské jednotky lokálních vlád menších samosprávných celků. Do toho se Dohodové státy snažily o vlastní protibolševickou vojenskou intervenci do Ruska, aby jej zbavily bolševiků a dostaly ho zpět do války proti Centrálním mocnostem. V této nepřehledné atmosféře se českoslovenští legionáři snažili přesunout své vlaky po transsibiřské magistrále na Dálný východ do Vladivostoku, odkud by mohli odplout do Evropy a zapojit se do bojů na západní frontě. Uzavřeli proto s bolševiky dohodu o průjezdu, za což jim odevzdali většinu svých zbraní. Přesto se cesta zastavila. Na železniční trati měly přednost vlaky s válečnými zajatci Němců, Rakušanů a Maďarů jedoucí v opačném směru, které se bolševici v brestlitevském míru zavázali propustit ze zajateckých táborů na Sibiři. Tito zajatci pak měli posílit německé a rakousko-uherské pozice na západní a italské frontě.
Legionáři byli roztroušeni téměř po celé délce transsibiřské magistrály a nemohli se pohnout dál na východ. Mezi nimi a rakousko-uherskými zajatci mířícími na západ docházelo v železničních stanicích ke slovním přestřelkám. Ty v Čeljabinsku vyústily ve fyzické napadení jednoho legionáře maďarským zajatcem a následnému lynči onoho zajatce československými legionáři. Místní bolševická správa několik legionářů zatkla a uvěznila, ale ostatní legionáři ve stanici své druhy osvobodili. Tak vznikl první otevřený konflikt mezi Čechoslováky a bolševiky. Odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Z rozkazu Lva Trockého byli odzbrojení legionáři na několika místech magistrály napadeni. Rozpoutala se válka, v níž si legionáři nejprve museli zajistit zbraně a poté rychle pospojovat své jednotky, které byly v izolovaných skupinkách na magistrále stovky kilometrů od sebe.
Krátce po čeljabinském incidentu se legionáři rozhodli dojet do Vladivostoku tzv. „vlastním pořádkem“, tedy bez součinnosti s bolševiky, ale naopak jim navzdory. Museli se znovu ozbrojit, spojit se do větších skupin a cestu na východ si probít. Hned na několika místech se jim rychle podařilo vybojovat strategická vítězství.
Už po pár týdnech bojů se skupiny legionářů začaly spojovat. K významným bojům došlo kolem jezera Bajkal, kde se bolševici snažili zatarasit tamní železniční tunely a znemožnit tak legionářům odjezd na východ. Tunely se ale Čechoslovákům podařilo uhájit. Ve stejné době svedli legionáři také úspěšnou lodní bitvu na Bajkale. Všemi těmito bojovými akcemi se legie nakonec nechaly zatáhnout do ruské občanské války a postavily se po bok Bílé armády proti bolševikům. Československé legie ve velmi krátké době v létě 1918 ovládly transsibiřskou magistrálu od řeky Volhy až po Vladisvostok. Zásadní význam to mělo v tom, že zastavily přísun německých a rakousko-uherských zajatců z ruských zajateckých táborů na Sibiři zpět do Evropy a následně na tamní bojiště. Význam československých legionářů u Dohodových mocností tehdy prudce vzrostl. A právě toto byl okamžik, kdy českoslovenští diplomaté v čele s Masarykem dostali do rukou nové a dosud nejsilnější trumfy k získání spojenců pro vznik samostatného Československa.
Mimořádné bojové úspěchy Čechoslováků proti bolševikům s velkým zájmem sledovaly Dohodové mocnosti. Nakonec přišly s nápadem otevřít na řece Volze novou východní frontu, která měla udržet uzavřenou cestu německých a rakousko-uherských zajatců zpět do Evropy. Frontu proti bolševikům tam měli držet Čechoslováci ve spolupráci s Bílou armádou. Významná část legionářů se proto otočila a místo do Vladivostoku zamířila zpět na západ k Volze. Záměr s povolžskou frontou se však nezdařil. Bolševici dobyli strategické město Kazaň a fronta se rozpadla. Ústup z fronty a špatná součinnost s Bílou armádou a dalšími protibolševickými silami se podepsala na upadající morálce mužstva legií, což např. vedlo k sebevraždě oblíbeného velitele Švece.
V Evropě se slavil konec Velké války, doma vznik samostatné republiky, ale legionáři v Rusku stále bojovali v cizí občanské válce a konec byl v nedohlednu. Situace se ještě zkomplikovala, když se generál Bílé armády Kolčak prohlásil vládcem celého Ruska a začal na jím kontrolovaném území likvidovat všechny své politické odpůrce. Jeho krutovláda byla stejně nevybíravá jako praktiky rudých bolševiků. Na Sibiř za legionáři v té době dorazil nový československý ministr obrany (tehdy nazývaný ministrem války nebo také vojenství) Štefánik a přivezl s sebou reformy, které měly legie přetransformovat v regulérní československou armádu. Některým velitelům legií se takový vývoj vůbec nezamlouval.
Čechoslováci své bojové operace omezili na hlídkování kolem transsibiřské magistrály, kterou hájili proti útokům bolševických partyzánských skupin. To ale nemělo trvat věčně. Ze západu se k nim postupně probíjela stále sílící bolševická armáda. Legionáři si v tomto období na magistrále vybudovali bohatou vnitřní infrastrukturu. Zakládali podniky, obchodovali s místními, organizovali poštu pro své potřeby i potřeby místních obyvatel, ale věnovali se třeba i kultuře.
Nepřehledné politické rozbroje a krutovláda Kolčakova režimu vedly legionáře k rozhodnutí stáhnout se z konfliktu ruské občanské války a opět se věnovat pouze evakuaci svých vojáků do Vladivostoku. Kolčakův režim mezitím padl a sám Kolčak se dostal do rukou legionářů. Ti drželi dokonce i ruský zlatý poklad. O obojí velmi stáli bolševici, kteří mezitím na Sibiři dosáhli převahy. Legionáři s nimi nakonec uzavřeli novou dohodu o průjezdu. Odevzdali jim poklad i zatčeného admirála Kolčaka.
Poslední jednotky legií se po dohodě s bolševiky vydaly na východ do Vladivostoku. Tam už se řadu měsíců organizovaly lodní transporty do Evropy. Dohodové mocnosti po skončení první světové války postupně ztratily o události v Rusku zájem. Občanská válka byla natolik rozsáhlá a nepřehledná,že se žádné z mocností nechtělo do konfliktu zasahovat. Ruská občanská válka trvala do podzimu 1922 a skončila vítězstvím bolševiků. Ještě téhož roku vznikl spojením Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Zakavkazské federace Svaz sovětských socialistických republik.
1880-1961
Pozdější čs. generál se, účastník bitev u Bachmače a na Bajkale
1848—1933
Na počátku války už penzionovaný generál stavěl čs. jednotky v Kyjevě
1883—1951
Sergej G. Vojcechovský - Československé legie v Rusku - Historie v kartách
1887—1955
Pozdější čs. generál, významný člen Odbočky Čs. národní rady v Rusku
1895—1961
Pozdější velitel Pražského povstání, starodružiník a velitel pluku legií
1884—1952
Pozdější čs. generál, starodružiník a veterán bitvy u Zborova
1885—1918
Úspěšný velitel legií a významný náborář rekrutů, padl v bitvě u Lipjagu
1883—1961
Člen vedení Odbočky ČSNR v Rusku, diplomatický organizátor čs. legií
1883—1918
Starodružiník a slavný velitel legií, na podzim 1918 spáchal sebevraždu
1888—1970
Pozdější čs. generál, ministr a premiér, starodružiník a velitel legií
1886—1930
Čs. generál, starodružiník a velitel všech čs. jednotek na Dálném východě
1892—1948
Generál a významný velitel legií, Kolčakův spojenec, pozdější politik
1847—1927
Český politik, spoluzakladatel ČSNR, v Rusku vyjednával o vzniku legií
1850—1937
Politik, profesor, pozdější čs. prezident, hlavní osobnost vzniku legií
1880—1919
Slovenský politik, francouzský generál, diplomat a čs. ministr vojenství
1884—1920
Ruský velitel čs. legií u Zborova, velel 3. čs. střeleckému pluku
1882—1919
Důstojník legií, u Zborova zraněn na hlavě a později zranění podlehl
1890—1918
Diplomat a organizátor legií, později jednal s bolševiky o průjezdu
1893—1942
Pozdější čs. generál byl v Rusku náčelníkem štábu čs. vojska
1893—1941
Pozdější čs. generál v Rusku velel obrněnému vlaku Orlík
1890—1972
Pozdější čs. generál velel operacím u Bachmače i divizi na Sibiři
1882—1942
Zdravotník od Zborova se později stal hlavním lazaretním lékařem legií
1890—1940
Veterán od Zborova, redaktor legionářského časopisu a diplomat
1895—1979
Veterán legií, pozdější hrdina druhé světové války, generál a čs. prezident
1883—1983
Pozdější čs. generál, starodružiník a velitel transportu zlatého pokladu
1883—1943
Pozdější čs. generál, starodružiník a velitel střeleckého pluku
1892—1963
Pozdější čs. generál a politik, důstojník čs. legií v Rusku
1891—1976
Pozdější čs. premiér, starodružiník, jako člen ČSNR byl vyslán do USA
1874—1937
Ruský generál, který se stal náčelníkem štábu čs. legií na Sibiři
1889—1918
Oblíbený ruský velitel legií, v zajetí na Bajkale zavražděn bolševiky
1874—1920
Ruský generál, velitel Bílé armády, samozvaný vládce Ruska
1875—1918
Ruský velitel Československé střelecké brigády v bitvě u Zborova
Divoká karta
Toto je první divoká karta tohoto balíčku
Obsah je dostupný pouze po přihlášení pro zákazníky, kteří si zaregistrovali svoji zakoupenou sadu.